Czy okazjonalna praca zdalna zależy od woli pracodawcy?
Pracownik powinien uzyskać akceptację przełożonego na okazjonalną pracę zdalną. Czy musi on uzasadniać odmowę? Czy przy tej pracy firma też zwraca koszty używania materiałów i narzędzi? Czy taki zwrot podlega ZUS i PIT?
Przepisy regulujące wykonywanie pracy zdalnej weszły w życie 7 kwietnia 2023 r. Praca zdalna to sprawowanie obowiązków służbowych polegające na całkowitym lub częściowym świadczeniu pracy z miejsca wskazanego przez pracownika i każdorazowo uzgodnione z pracodawcą.
Jednocześnie wprowadzone zostały również dodatkowe przepisy dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej. Z takim rodzajem wykonywania obowiązków służbowych mamy do czynienia wtedy, gdy standardowo praca jest świadczona w zakładzie pracy, ale incydentalne sytuacje sprawiają, że pracownicy mają prawo do skorzystania z art. 6733 kodeksu pracy, który uprawnia do okazjonalnej pracy zdalnej.
Roczny limit
Aktualne przepisy uprawniają pracownika do 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej. Wymiar ten nie może zostać przekroczony w roku kalendarzowym, a niewykorzystane dni nie przechodzącą na rok kolejny.
Przepisy nie przewidują udzielania okazjonalnej pracy zdalnej w godzinach. Takiej formy świadczenia pracy można udzielać wyłącznie w dniach. Przy czym każdemu pracownikowi przysługuje limit 24 dni w roku niezależnie od wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że zarówno osoba zatrudniona na 1/4 etatu, jak i na pełny etat, ma prawo do 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej.
Roczny limit okazjonalnej pracy zdalnej można wykorzystać na trzy sposoby: korzystając z pojedynczych dni pracy zdalnej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta